„Pechowy” 2013?

5 Views Comment Off
„Pechowy” 2013?
  • 7.00 / 10 10
1 vote, 7.00 avg. rating (73% score)

Jaki będzie Nowy 2013 rok? Czy 13 jest pechowa, czy też nie? Sądząc po prognozach i zapowiedziach ekonomistów ta 13 będzie z pewnością pechowa dla naszych portfeli. Już dzisiaj odczuć można znaczny wzrost cen i to praktycznie w każdej branży. Przyjrzyjmy się, więc tym podwyżkom nieco bliżej i już teraz przygotujmy się na podwyżki, jakie czekają nas w najbliższym czasie.

Pierwsze skutki podwyżek zaobserwować można było już 1 stycznia, kiedy to za przejazd komunikacji miejskiej trzeba było zapłacić znacznie więcej, aniżeli w 2012 roku. I tak np. w Warszawie, bilet za przejazd komunikacją miejską wzrósł z 3, 6 do 4, 4, w Krakowie z 3, 2 do 4 złotych, etc. A pomyśleć, że w Tallinie w Estonie od 1 stycznia władze wprowadziły darmowy przejazd środkami komunikacji miejskiej.

Kolejne podwyżki odczujemy z końcem miesiąca, kiedy to otrzymamy rachunki za wodę, energię elektryczną, wywóz śmieci czy za użytkowanie mieszkania. W przypadku cen za mieszkanie komunalne ceny wzrosnąć mogą o 100-150 złotych, a woda aż o 30 procent. Ale to nie koniec. W górę pójdzie również żywność- pieczywo, warzywo, mięso. Droższe będą również i przyjemności- paczka papierosów kosztować ma o 0, 60 groszy więcej niż w 2012 roku. Więcej zapłacimy również za kawę czy herbatę w restauracji.

Podwyżki czekają nas również w innych sektorach: więcej zapłacimy za mandaty, ubezpieczenie społeczne, za egzamin na prawo jazdy, za pobyt dziecka w przedszkolu. Wszystkie ww. podwyżki wynikają m.in. z podniesienia płacy minimalnej ( rząd podniósł płacę minimalną do 1600 złotych, a więc zaledwie o 100 złotych) akcyzy, VAT. Reasumując, rok 2013 będzie rokiem nieustannych podwyżek: zdrożeje jedzenie, komunikacja miejska, utrzymanie mieszkanie. Jedno jest pewne zapewne będzie to trudny rok dla naszego domowego budżetu.

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy w Łodzi fotografia ślubna stoi na wysoki poziomie i nie zadrogim cenowo?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Menu:
Kategorie